Open menu button Close menu button

CUNY, PSC, and Other College Committees

Appeals Committee

Name Position Department
Alan Benimoff (2024) Science & Technology Engineering & Environmental Science
Sarah Berger (2024) Humanities & Social Sciences Psychology
Maryann Feola (2024) Humanities & Social Sciences English
Sylvia Kahan (2024) Humanities & Social Sciences Performing & Creative Arts
Alfred Levine (2024) Science & Technology Engineering & Environmental Science
Vasilios Petratos (2025) Chazanoff School of Business Economics
Jesenko Vukadinovic (2023) Science & Technology Mathematics
J. Michael Parrish Chief Academic Officer / Provost, ex officio (with vote)  
Michael Cavagnero Dean, Science & Technology, ex officio (without vote)  
Susan Holak Dean, Lucille and Jay Chazanoff School of Business, ex officio (without vote)  
Sarolta Takács Dean, Humanities & Social Sciences, ex officio (without vote)  
Burnett Joiner Interim Dean, School of Education, ex officio (without vote)  
TBD Dean, School of Health Sciences, ex officio (without vote)  
Catherine Lavender (2023) First Alternate; H&SS Division History
Jason Bishop (2024) Second Alternate; H&SS Division English

 

CSI Association Committee (terms expire 2022)

Name Department
TBD  
TBD  

 

CSI PSC-CUNY Chapter Executive Committee

Name Role Contact
George Sanchez Chair gesanchez99@gmail.com 
John Lawrence Vice-Chair; Grievance Counselor johnwlawrence@yahoo.com
Peter Galati Secretary  
Michael Batson    
Jonathan Cope    
Susan Mee Crimmins    
Carol DeMeo    
Valerie Forrestal    
Maureen Garvey    
Cary Karacas    
Catherine Lavender    
Philippe Marius    
Donna Scimeca Welfare Fund Representative  
Ruth Silverberg    
Nelly Tournaki    

 

PSC-CUNY Delegate Assembly Members From the College of Staten Island

Name
Delegates
George Sanchez
Michael Batson
Jonathan Cope
Maureen Garvey
Cary Karacas
John Lawrence
Ruth P. Silverberg
Nelly Tournaki
 
Alternate Delegates
Valerie Forrestal
Peter Galati
Christina M. Hagedorn
Halil Ege Ozen
Chang-Hut Shen
 
Higher Education Officer Delegates
Philippe Marius
Mary Murphy
Alexander Romeo
 
College Laboratory Technician Delegates
Orit Gruber (Alternate)